"Byl pravděpodobně nejslavnějším dirigentem kapely od doby Johna Philipa Sousy." Jerry F. Junkin

Kdy to začalo?

V 50. letech minulého století se obsazení dechových orchestrů výrazně lišilo. Dá se říci, že prvním kdo jej sjednotil byl Frederick Fennell, který působil na Eastman School of Music. Napadlo ho vzít dechovou sekci ze symfonického orchestru, což umožnilo lepší intonaci a zvukovou jasnost a udělat z ní orchestr. Sesbíral 40 nejlepších hudebníků ze školy a v roce 1952 provedl první zkoušku. O rok později se konal první koncert tohoto tělesa zvaném Eastman Wind Ensemble.

Oslovil na 400 hudebních skladatelů, aby rozšířil repertoár orchestru. První tři, kteří mu odpověděli byli Percy Grainger, Vincent Persichetti a Ralph Vaughan Williams. 

Frederick Fennell

Narodil se 2. července 1914 v Clevelandu. V 7 letech si jako první nástroj vybral pikolu a v 10 dostal první bicí. Jeho první orchestrální zkušenosti byly v John Adams High School Orchestra, kde působil jako hlavní bubeník. Jako student na Eastman Music School založil první pochodovou kapelu pro školní fotbalový tým. První koncert dirigoval již v 17 letech. V roce 1937 dokončil bakalářské studium a v roce 1939 magisterské. Bylo mu uděleno stipendium na Mozarteum University Salzburg, kde absolvoval několik kurzů u Herberta Alberta. Několikrát také navštívil renomovaného dirigenta Wilhelma Furtwänglera. V roce 1942 studoval dirigování u Serge Koussevitzkyho v Berkshire Music Center. 

Kromě Eastmanu dirigoval také Tokio Kosei Wind Orchestra a nahrál s nimi pro Mercury Records přes 300 skladeb. Nejznámější album Lincolnshire Posy od Percyho Grainera bylo natočeno v roce 1958. V letech 1962 - 1964 byl asistentem hudebního ředitele v Minneapolis Symphony Orchestra (později přejmenovaného na Minnesota Orchestra). V září 1965 se stal asistentem dirigenta na univerzitě v Miami, kde dirigoval symfonický orchestr a založil zde dechový soubor. V letech 1974 - 1975 působil v Miami Symphony Orchestra a také v Dallas Wind Symphony. V roce 1984 byl jmenován hlavním dirigentem Tokio Kosei Wind Orchestra.

Na pódiu se vyznačoval, i přes svoji malou postavu, velitelským způsobem dirigování. Aktvní zůstal až těsně do své smrti. Zemřel ve městě Siesta Key na Floridě ve věku 90 let.