Schedule of WMC 2022

Concert division

Roda Hall on Saturday July 30th 2022

15:00 Harmonieorkest De Volksgalm

16:40 XBY Concert Band

18:20 Symphonisches Blasorchester Kreuzlingen

20:00 Koninklijke Harmonie van Thorn

Roda Hall on Sunday July 31st 2022

15:00 Sinfonisches Blasorchester Ried

16:40 Orchestra di Fiati Città di Ferentino

18:20 Orquestra de Sopros da Academia de Artes de Chaves

20:00 Koninklijk Harmonieorkest Vooruit Harelbeke


The prizing ceremony of this division will be on Sunday July 31st 2022 at the Roda Hall at 21:30 hrs

1st division

Roda Hall on Saturday July 16th 2022

15:00 Swedish National Youth Wind Band

16:05 Agrupación Musical Los Silos

17:10 Bläserphilharmonie Aachen

18:15 Banda Musical de Arouca

19:20 Vriezenveense Harmonie

20:25 Landesbläserphilharmonie NRW


Roda Hall on Sunday July 17th 2022

14:00 Mannheimer Bläserphilharmonie

15:05 National Youth Wind Orchestra of Switzerland

16:10 Lithuanian State Wind Orchestra "Trimitas"

17:15 Concordia Obbicht

18:20 Societat Instructiva Unió Musical de Tavernes de la Valldigna

19:25 Sinfonisches Blasorchester Tirol

20:30 Harmonie St. Cecilia Grevenbicht - Papenhoven


The prizing ceremony of this division will be on Sunday 17 July 2022 at the Rodahall at 21:45 hrs 

2nd division

Roda hall on Friday 29 July 2022

18:00 Symphonisches Blasorchester Obere Nahe e.V.

19:00 Orkiestra Grandioso Radom

20:00 Sinfonisches Blasorchester Bitburg-Prüm

21:00 Verbandsjugendorchester Germersheim


Roda hall on Saturday July 30th 2022

10:00 Czech National Concert Band

11:00 Musikverein "Viktoria" Altenmittlau 1897 e.V.

12:00 Centrumharmonie Geel

13:00 Associació Banda Simfònica de Reus


Roda hall on Sunday July 31st 2022

10:00 Koninklijke Harmonie Tessenderlo

11:00 Orquestra de Sopros de Ourém

12:00 Corpo Musicale Santa Cecilia Besana in Brianza

13:00 The College of Dramatic Arts Wind Symphonic Band


The prizing ceremony of this division will be on Sunday July 31st 2022 at the Rodahal at 21:30 hrs

3rd division

Kerkrade Theater on Saturday July 23th 2022

11:00 Blasorchester der Jugendmusik Kreuzlingen

11:50 Vlaams JeugdHarmonie Orkest

12:40 Suranaree Girls Wind Symphony

13:30 Hangzhou No.4 High School Symphonic Winds

14:20 Unión Musical de Allariz

15:10 Sdružení dechového orchestru mladých Zlín


Kerkrade Theater on Sunday July 24th 2022

11:00 Banda Sinfonica Vientos del Sur

11:50 Haaksbergse Harmonie

12:40 Orchestergemeinschaft Seepark

13:30 Knabenmusik Schaffhausen

14:20 Soonwaldorchester e.V.


The prizing ceremony of this division will be on Sunday July 24th 2022 at the Kerkrade Theater at 15:30 hrs