Dušičkový koncert Májováku Karviná

18.10.2022
Koncert se uskuteční 30. října od 16 hodin v karvinském kostele svatého Petra z Alkantary. Uslyšíte skladby autorů jako je Otto M. Schwarz, Jacob de Haan a další. Orchestr se představí pod vedením dirigenta Filipa Urbana. Jako sólista se představí na trubku Tomáš Kaleta. 

Z důvodu omezené kapacity kostela, je nutné si rezervovat vstupenku na adrese ONLINE.

Dirigent Filip Urban

Sólista na trubku Tomáš Kaleta

Filip patří k nejmladší generaci českých dirigentů. Po absolvování Janáčkovy konzervatoře v Ostravě pokračoval ve studiu dirigování na Janáčkově akademii múzických umění v Brně ve třídě prof. Jana Zbavitele. Momentálně pokračuje ve studiu doktorského studia na JAMU v Brně. V roce 2021/2022 taktéž absolvoval zahraniční stáž na Hochschule für Musik Carl Maria von Weber v Drážďanech. Jako dirigent spolupracoval s orchestry Sinfonietta Dresden, Moravskáfilharmonie Olomouc, Filharmonie Bohuslava Martinů ve Zlíně, Severočeská filharmonie Teplice, Komorní dechová harmonie Brno, s Orchestrem Hochschule für Musik Dresden, Janáčkovýmakademickým orchestrem, či orchestrem Collegium musicum. Svou operní dirigentskou kariéru započal v roce 2014 jako asistent dirigenta Tomáše Braunera v Národním divadle Moravskoslezském v Ostravě. V Divadle na Orlí v Brně nastudoval a řídil představení, jako Zásnuby při lucernách, Vdova Grapinova, Tajné manželství, Figarova svatba, Veselohra na mostě, či Hlas lesa. Dále spolupracoval jako asistent dirigenta s operou Slezského divadla v Opavě (Nápoj lásky, Tosca, Carmen, Attila, Cikánský baron, Aleko, Komedianti) a Národním divadlem Brno (Don Carlos,Nabucco, Kouzelná flétna, Z mrtvého domu, Glagolská mše). Se souborem Ensemble Opera Diversa nastudoval operu Vina skladatele Otakara Zicha, kterou premiéroval v prostoru brněnskéReduty. Spolupracuje taktéž s festivalem Hudební současnost v Ostravě a v roce 2020 byl vybrán jako dirigent pro festival ,,Ti nejlepší" na HAMU v Praze, kde vystoupil v sále Martinů sorchestrem Akademických komorních sólistů. V roce 2018 strávil dva měsíce na umělecké stáži na Ryan International School v Bengaluru v Indii. Od roku 2022 taktéž zastává funkcipedagoga dirigování a hudební teorie na Konzervatoři Brno.  

Tomáš se hudbou setkával již od útlého věku. Začal hrát na zobcovou flétnu v ZUŠ Třinec (rok 1993) u pana učitele Jana Kalety a potom přešel na trubku. První zkušenosti získával od 10 let v dechovém orchestru v Oldřichovicích. Ve hře na trubku chtěl pokračovat i nadále a přihlásil se na lidovou konzervatoř (rok 2001), kde ho učil pan profesor Petr Kabil, který jej také připravoval na zkoušky na Janáčkovu konzervatoř. Zde v letech 2007-2013 studoval v trumpetové třídě profesora Romana Buchala. V Májováku hraje od roku 2008.Úspěchy na soutěžích:2009 - 30. soutěžní přehlídka konzervatoří a hudebních gymnázii ČR ve hře na dechové nástroje - 1. cena ve II. kategorii oboru hra na trubku2009 a 2011 - Mezinárodní interpretační soutěž žesťových nástrojů Brno Na dušičkovém koncertě se Tomáš představí jako sólista v nádherné skladbě Philipa Sparka "Flowerdale".